BLOG

Chcete mít konečně hlavu plnou nápadů? 
Zadejte svoji emailovou adresu, a do schránky vám přijde zpráva, jakmile vyjde nový inspirativní článek:-)


Zbavíte se poletujících zelených plastových sítěk od lojových koulí na své zahradě. Naučíte se jak vyrobit z hlíny vysokou rovnou nádobu, dozvíte se, kdy a jak prořezávat hliněný výrobek a kdy retušovat. Vyrobíte si keramické ptačí krmítko na lojové koule.

Když se tak probírám svojí tvorbou, je to jasné. Plastické dekory jsou moje nejoblíbenější. Baví mě prořezávat, odebírat očkem, nanášet hmotu kukačkou, proškrabávat, vykrývat i vymývat, razítkovat, otiskovat...

Tak dlouho jsem vymýšlela jak přispět do Golema návodem na modelování hlavy, až jsem uznala, že to zkrátka v devíti fotografiích a devíti větách nepředám a pustila jsem se raději do návodu, jak používat dvoudílnou formu.

V kavárničce na Rabštejně, kde občas pomáhám, prodáváme parádní koláče. Když se mě zákazníci ptají, jestli jsem je pekla já, vždycky odpovídám, že to rozhodně ne. Já nepeču, já jenom pálím! Potom vysvětlím, že mojí profesí je keramika, a na tu jsou třeba o dost vyšší teploty.

Když zmáčknete v dlani kravinec, zachová se přesně jak byste od takovýho lívance čekali. S tichounkým: "Čvacht!" vám proklouzne mezi prsty. Je to trochu jiné než dělat čokoládový dort, ale výsledná konzistence omítky na hliněný domeček je těstu na čokoládový dort velmi podobná. Takhle jsem si svůj slaměný domeček, jak říká můj muž po holčičím, bez...

Ráda nakupuju od lidí, které znám nebo od lidí, o kterých mám důvod si myslet, že dělají věci jak nejlíp umí. A dávají do své práce srdce.

Už se vám stalo, že jste chtěli naglazovat zvenku třeba velkou mísu, ale neměli jste tolik glazury, abyste mohli misku do glazury ponořit?

Připravila jsem pro vás návod na keramické krmítko. Kromě jiného je to i další nápad na využití sádrových kopyt, o kterých jsem psala už dřív. Krmítko se skládá ze dvou, různě velkých misek, jednoho válce a víčka.
Nabízím vám video návod ve kterém budu vyrábět krmítko pro ptáky.

Jistě se vám stává, že vám nějaká hlína ztuhne tak, že už se s ní nedá pracovat. Buď je příliš tuhá, nebo úplně suchá. Co s ní?
Setkávám se s tím, že někteří hobby keramici zbytky hlíny vyhazují. Je to velká škoda, protože pokud není hlína nějak zásadně znečištěná, dá se opakovaně použít.
Ve článku vám ukážu, jak zpracovat úplně suchou hlínu....