Pálení Anagamy - sedm dní v žáru

27.03.2023

Malá reportáž ze sdíleného výpalu Anagamy - pece na keramiku otápěné dřevem. 

Od neděle do neděle. Desítky kusů keramiky. 167 hodin výpalu. Přes 1350°C. 15 m3 dřeva.

O možnosti přidat se ke sdílenému výpalu Anagamy v Pavlově jsem se dozvěděla na jednom kurzu keramiky, kde jsem byla jako účastník. Igor Doležal si pec postavil před pár lety a když jsem ho poznala, měla za sebou 10 jejich výpalů. 

Dvanáctého výpalu jsem se zúčastnila.

 "Teď potřebuju šestky... Dávejte mi patnáctky... " ozývalo se z pece, kde se na kolenou, mnoho hodin krčil dvoumetrový Igor. Volal na nás z lůna té Velryby, jak velké výrobky by se mu právě hodily, aby byla pec dobře a efektivně naplněná. 

Mistr Igor začíná otevírat vychladlou pec.
Mistr Igor začíná otevírat vychladlou pec.

Skvělá organizace umožnila, aby všech 12 keramiků přivezlo z Čech a Slovenska svoje zboží včas. Všichni jsme taky měli odštípaných svých 7 a víc hodin. V peci se totiž během výpalu spálí asi 15 m3 štípaného smrkového a borového dřeva.  Pec se zapalovala 19. 3. ve 12:12. 

První slož před výpalem
První slož před výpalem
První slož po výpalu
První slož po výpalu

Jak probíhal samotný výpal?

O průběhu výpalu jsem natočila krátkou reportáž, má 4, 5 minuty. Myslím, že by vám mohla pomoct udělat si o průběhu pálení obrázek.

Když jsem z Pavlova odjížděla v neděli 26. 3. 2023 v 10 dopoledne, z pece ještě pořád šlehaly plameny. V té chvíli se pálila už 166 hodin. Škoda, že jsem ještě chvíli nemohla počkat, viděla bych i velké finále:-)

Slavnostní otevření pece.

Po čtrnácti dnech, na Velký pátek 7. 4. jsme se u pece sešli znovu. To už v peci bylo jen 20 °C a my přijeli abychom ji slavnostně ve 12:12 začali otevírat a mohli se kochat tím, co pro nás dokázala spolu s plamenem udělat. 

Vykládání pece byl čtyřhodinový rituál, kdy každý výrobek prošel rukama mnoha lidí, kteří se kochali každým kouskem. 

Několik set kousků jedinečné keramiky
Několik set kousků jedinečné keramiky
Různé keramické hmoty a různí autoři.
Různé keramické hmoty a různí autoři.
Prohlížení každého detailu...
Prohlížení každého detailu...

Znovu? Takovou dřinu?

Ano! Byl to krásný zážitek propojující všechny živly. Zemi s vodou s ohněm i vzduchem. Napojovala jsem se na dech "Velryby" abych přiložila to správné množství dřeva v ten správný čas. Setkala se s lidmi se stejným postižením:-) a nakonec, jako bonus, mám ještě neuvěřitelně krásné výrobky, které tohle všechno nesou v sobě. Navěky. 

Jo, Chci to zas:-) Kéž mi to na podzim vyjde!

Krásné jarní dny. Satya