VÝROBA SÁDROVÉ FORMY
pro pokročilé

Skupinový celodenní kurz 

TERMÍNY

27. 9. 2020 - Výroba sádrové formy a lití porcelánu - Kurz pro pokročilé, Žihle

Lektorka: Šárka Schmelzerová


Krásná ukázka možných variací dekoru na odlévaném porcelánovém tvaru. 

Výroba sádrové formy a lití porcelánu. Kurz pro pokročilé.

Účastník tohoto kurzu si vyrobí profesionální třídílnou formu na hrnek/pohárek pro následné odlévání z porcelánové licí hmoty. 

Tento kurz je určen pro pokročilé, je třeba mít zkušenosti alespoň na úrovni kurzu pro začátečníky. Kurz je vhodný pro keramiky, kteří mají chuť pracovat s keramickou licí hmotou nebo porcelánem. 

Informace které dostanete na tomto kurzu se nedozvíte z knih ani z internetu. Jsou to všechno zkušenosti prověřené několikaletou praxí a studiem designu porcelánu.Pro zájemce bude navazovat kurz odlévání z porcelánové hmoty, kde si budete moci do vaší hotové formy odlít výrobky z porcelánu. Dále bude také následovat kurz výroby formičky na ouško, aby byla forma na hrnek kompletní.

Než přistoupíme k samotné výrobě formy, řekneme si něco o porcelánu a v čem se porcelán liší od keramiky. Porcelán jakožto nejjemnější keramická hmota vyžaduje velkou přesnost a preciznost při výrobě a porcelánové výrobky se i proto nejčastěji vyrábí odléváním do forem. Krátce předvedu i praktickou ukázku lití porcelánové hmoty do formy, abych vás jednak navnadila k další části práce s porcelánem a zároveň abychom pak snáze překonali tu nejtěžší část výroby porcelánu a tou je právě výroba sádrové formy.

Teoretická část :

Ukážeme si jak si vyrobit sádrový model na hrnek/pohárek např. z plastového kelímku. Povíme si o různých typech sádrových forem a o tom jak a z čeho všeho lze vyrobit v domácích podmínkách sádrový model na rotační tvar, např. hrnek, pohárek, nebo jednoduchou vázičku.

Dále si ukážeme jak připravit hotový sádrový model k odlití do formy - jak správně model na separovat šelakem a mýdlem, aby šel následně z formy dobře vyjmout.

V praktické části kurzu si vyberete ze dvou tvarů už před připravených sádrových modelů na hrnek/pohárek. Následně si na něj s mojí pomocí vyrobíte formu. Forma bude třídílná, bude se skládat ze dvou polovin a nalévací části. Bude se jednat o tzv. trhanou půlenou formu. Dozvíte se při tom různé fígle a tipy pro práci se sádrou, jaké používat nástroje pro výrobu forem atd.

  • Počet míst: 6
  • Lektor: Šárka Schmelzerová (SarkaS design)
  • Místo konání: Žihle
  • Začátek: 10:00,
  • Konec: 17:00, kolem 12:30 hodinová přestávka na oběd.
  • Cena: 1470,- Kč
  • Adresa: Žihle 65, Ateliér DDM

Cena zahrnuje lektorné, sádru na jednu formu, zapůjčení některého nářadí (ostatní bude možné na kurzu zakoupit) a skripta s návodem, abyste se mohli k výrobě formy kdykoliv v budoucnu vrátit.
V místě konání kurzu je možné případně přespat v malé tělocvičně ve vlastním spacáku, pokud byste se chtěli zúčastnit také kurzu pro začátečníky, který se koná v sobotu 26. 9. 2020.


Výrobky lektorky kurzu. Víc o Šárce: schmelzerova.cz
Můžete nahlédnout i do jejího obchůdku: www.fler.cz/sarkas