VÝROBA SÁDROVÉ FORMY
pro pokročilé

Skupinový víkendový kurz. Lektorka: MgA Šárka Schmelzerová

zima/jaro 2025


  • Vyrobíte si profesionální třídílnou formu na hrnek/pohárek a formu na ouško, pro následné odlévání z porcelánové nebo keramické licí hmoty. 
  • Tento kurz je určen pro pokročilé, je třeba mít zkušenosti alespoň na úrovni kurzu pro začátečníky. (možnost v pátek 9. 2.)
  • Kurz je vhodný pro keramiky, kteří chtějí pracovat s keramickou licí hmotou nebo porcelánem. 

Informace které dostanete na tomto kurzu se nedozvíte z knih ani z internetu. Jsou to všechno zkušenosti prověřené několikaletou praxí a studiem designu porcelánu.

Lektorka: MgA. Šárka Schmelzerová.

  • Výtvarnice a designérka porcelánu. Věnuje se tvorbě autorského porcelánu, designu nádob a porcelánových šperků. Výrobky lektorky kurzu si můžete prohlédnout v jejím obchůdku: www.sarkasporcelan.cz

Místo konání: Žihle 65, Ateliér DDM

  • Útulný a dobře vybavený ateliér DDM. K dispozici je také kuchyň, kde si můžete pohodlně ohřát vlastní oběd, případně si zajít do blízké restaurace. 

Cena: 4200,- Kč  


  • Tento kurz začíná v sobotu 10:00 a končí v neděli cca v 17:00 hod. 
  • Z kurzu si odvezete profesionální licí formu na pohárek a ouško.
    Model vám připravíme před kurzem podle vašeho návrhu. Bližší instrukce k návrhu dostanete 10 dní před kurzem. 

O kurzu:

Než přistoupíme k samotné výrobě formy, řekneme si něco o porcelánu a v čem se porcelán liší od keramiky. 

Krátce předvedu i praktickou ukázku lití porcelánové hmoty do formy, abych vás jednak navnadila k další části práce s porcelánem a zároveň abychom pak snáze překonali tu nejtěžší část výroby porcelánu a tou je právě výroba sádrové formy.

Teoretická část

Dozvíte se o různých typech sádrových forem, a jak lze vyrobit v domácích podmínkách sádrový model na rotační tvar, např. hrnek, pohárek, nebo jednoduchou vázičku a v neděli si vyrobíme formu na jednoduché ouško.

Dále si ukážeme jak připravit hotový sádrový model k odlití do formy - jak správně model na separovat šelakem a mýdlem, aby šel následně z formy dobře vyjmout.

Praktická část

Na předpřipravené modely si s mojí pomocí vyrobíte formu. Forma bude třídílná. Dozvíte se při tom různé fígle a tipy pro práci se sádrou, jaké používat nástroje pro výrobu forem.

Pomůcky

Asi 10 dní před kurzem vám pošleme seznam věcí, které budete na kurzu potřebovat. Pokud by vám něco ve vaší dílně chybělo, budete si některé pomůcky moct půjčit přímo na místě.

Tip

V místě konání kurzu je možné, za malý poplatek, přespat v malé tělocvičně ve vlastním spacáku. 

Svoje nové formy budete moct prakticky a s odborným vedením vyzkoušet na navazujícím kurzu "Dekorování keramiky a porcelánu "za syrova" v dubnu.