O MNĚ

Jmenuji se Veronika Helusová, přátelé mi říkají Satya. 

Vyrábím keramiku a pořádám kurzy keramiky pro dospělé, kteří si chtějí odpočinout od každodennosti, a zkusit i něco nového. Na kurzech se otevřeně dělím o vše, co jsem se za posledních 20 let o keramice naučila. 

O sobě se učím stále, a tak jsem zjistila, že ráda zkouším nové věci. Tak pořád hledám, sbírám zkušenosti a snažím se zdokonalovat v tom, co už znám. Práce je pro mě radost a ráda ji spojuji s meditací.

Je mi 40 let a s mým mužem Yakeenem bydlíme v malé vesnici u Žihle.

Vím, že spousta lidí si touží alespoň zkusit práci s keramickou hlínou. Já jsem kdysi takovou příležitost dostala a dodnes za ni děkuji. Proto jsem se rozhodla nabídnout vám příležitost přijet a trochu se napít toho, co mám tak ráda.

S keramickou hlínou jsem si hrála už jako malá, asi proto, že jsem vyrůstala nedaleko Kunštátu na Moravě, městem keramikou proslaveným. Zde jsem trávila velkou část svého dětství. Potom jsem se k ní dostala během středoškolských let díky mé dobré přítelkyni, Olči. Vystudovala jsem Umělecko-průmyslovu školu, obor: Výtvarné zpracování keramiky a porcelánu, pod vedením sochaře Jiřího Vlacha a keramika Vladimíra Groše. 

Během let jsem zkoušela ještě řadu jiných zaměstnání a řemesel, postupně se mi však stala profesí keramika. V současné době se plně věnuji výrobě autorské keramiky a kurzům, které vám nabízím. 

Sama se v oboru dál vzdělávám. 

Ve volném čase zpívám se sborem Sagitta a zbytek volného času věnuji cestování. Cestuji se svým mužem. Naše cesty vám představuji na stránkách: www.facebook.com/cestaprespulsveta. Když má někdo zájem, může si nás pozvat a zorganizovat naše povídání. Naše webovky jsou: www.povidanizcest.webnode.cz. Cestováním trávíme většinou několik měsíců v roce, proto proto jsem ho nemohla vynechat, když se vám chci představit:-) 

Těším se někdy na viděnou a přeji Vám dobré dny
Satya


Proč hlína

Mohu to poznávat, hladit, zkoušet, ...
mohu to formovat a mohu to předělávat znovu a znovu,
dokud nenajdu ten správný tvar.
Tvar misky, jako nádoby pro moji duši,
tvar trychtýře jako kanálu pro inspiraci...
přemněňuji ji v něco pevného i krásného.
dotýkám se své duše,
poznávám slabá místa, přijímám je a tvaruji v harmonický tvar.
Neznám ten tvar, ale mohu ho hledat.
Dotýkám-li se hlíny, jako bych se dotýkala něčeho uvnitř sebe.
Dotýkám se hlíny, dotýkám se svého nitra.
Dotýkám se hlíny,
Dotýkám se své síly,
Cítím, že to léčí...