Jak si vyrobit sádrovou desku na odsoušení hlíny

03.03.2020

Sádrová deska, je jednou ze základních věcí, které v keramické dílně nesmí chybět. Pro začátek si vyrobte alespoň jednu. 

Tento návod doplňuje jeden z mých straších článků týkajícím se RECYKLACE HLÍNY. Zmiňuji se v něm, že rozmíchanou břečku dáváme osušit na sádrovou desku. 

U lidí, kteří mají dílničku teprve krátce se často setkávám s tím, že žádnou sádrovou desku nemají. Nejčastěji je na vině, že: 

  • nemají zkušenosti se sádrou, 
  • doteď netušili, že sádrovou desku potřebují, protože jim nechyběla,
  • je ani nenapadlo, že se hlína dá recyklovat, 
  • o úžasném vynálezu sádrové desky neměli ani ponětí. 

Jestli se něco z toho týká i vás, můžeme to teď společně změnit. Sádrové desky jsou opravdu důležitým vybavením keramické dílny. Nevydrží věky, časem a hlavně používáním, ztrácí svoji schopnost pojímat vodu a tu a tam si budete muset vyrobit nové. 

Výroba sádrové desky vás bude stát asi 50 korun a zabere vám to tak půlhodiny času, plus nějaký ten úklid po akci.

Klidně si podle návodu najednou vyrobte víc desek, v dílně nepochybně najdou uplatnění!

K výrobě budete potřebovat:

  • Sádru, bílou modelářskou, 3 kg, (záleží na velikosti, možná vám bude stačit 1 kilo... nevím, jaký máte lavór do kterého budete sádru lít... ) Ale pro představu, na 1 litr vody budete potřebovat asi 1,5 - 1,7 kg sádry. A čím silnější sádrová deska, tím víc vody do sebe potom vstřebá a líp poslouží.
  • Vodu pokojové teploty.
  • Nádobu ve které budete míchat sádru - nějaký plastový nebo gumový kbelík. 
  • Plastový lavor, kam namíchanou sádru nalijete, případně postačí pevnější papírová krabice.
  • Mýdlo. Já používám s Jelenem, ale nejspíš poslouží dobře i jiné, slyšela jsem že funguje i jar, ale to nemám vyzkoušené.
  • Brusnou mřížku nebo jiný smirkový papír.
  • Gumovou stěrku.
  • Houbičku.
  • Kbelík s vodou na umývání nástrojů - budete v něm brousit hrany a umývat nástroje. Tuto vodu potom rozhodně nelijte do odpadu. Nejprve nechejte sádrové zbytky usadit na dno, slijte opatrně vodu a zbytek ze dna vyhoďte do koše.

Jak na to?

Nejprve si nachystejte vše potřebné.
Do lavórku, který jste zvolili si odměřte například 3 cm vody. Vaše sádrová deska potom bude silná něco málo přes 3 cm. Odměřenou vodu přelijte do kbelíku na míchání sádry.

Pokračujte tím, že si nastrouháte do kastrůlku trochu mýdla a s trochou vody ho rozpusťte na plotně.

Štětcem vymydlete připravený suchý lavor, stačí do výšky tak 5 - 10 cm. Budete-li používat kartónovou krabici, mydlit nic nemusíte.

A teď to přijde!

Začněte opatrně sypat sádru přes ruku do vody. Přes ruku sádru sypeme, aby se rozbily hrudky. Sypte i ke krajům kbelíku. Za nějakou dobu voda přestane sádru pojímat a na hladině se objeví ostrůvek. Počkejte minutku, než se i ostrůvek nasytí vodou a pak teprve začněte rukou opatrně míchat sádru.

Jakmile jednou ponoříte ruku do sádry, už ji nevynořujte, ať do ní zbytečně nevnášíte vzduch. Míchejte pomalu, jedním směrem, rozmíchejte vsechny hrudky. Čím déle budete míchat, tím rychleji sádra ztuhne, tak toho nechejte včas! Nebojte se, ona ztuhne i když ji nalejete řidší 😉.

Když je sádra hustá tak, že se do ní dá namalovat čárka, která hned nezmizí, můžete ji začít pomalu nalívat do lavórku. 

Pečlivě vytřete prsty nebo gumovou stěrkou všechnu namíchanou sádru. Několikrát do lavórku drcněte, ať vyběhnou bublinky na hladinu. 

Teď máte pár minut na umytí všeho použitého nářadí, aby vám na ničem nezatvrdla sádra - přichází na řadu kbelík s vodou na umývání a houbička.

Jakmile začne sádra hřát, v jeden moment bude docela horká, můžete desku z lavórku vyklopit.

Zabruste desce všechny hrany, ať se vám nemůžou později ulomit někde do hlíny. S brusnou mřížkou můžete pracovat i pod vodou.

Nakonec desku otřete pečlivě houbičkou, aby na ní nikde nezbylo mýdlo a dejte jí sušit. 

Podložte desku nějakými lištami. Bude schnout tak 14 dní, tak ať vám pod ní nezplesniví stůl. 

A je to.

Jestli to byla vaše první zkušenost se sádrou, tak gratuluji:-) 

Jakmile získáte se sádrou trochu jistoty, můžete se pustit do výroby sádrových forem.

Jeden z návodů na dvoudílnou sádrovou formu najdete ZDE.
Návod na úplně jednoduché sádrové formy - kopyta na misku - najdete ZDE

TIP: Kdykoli budete v budoucnu vyrábět nějakou sádrovou formu, mějte po ruce vždycky nějaký ten vymydlený lavorek, kam budete moct nalít případný přebytek sádry. Další sádrová deska na odsoušení vám tak vznikne jako užitečný vedlejší produkt😉.

Jestli vám článek pomohl, jsem ráda. Můžete mi o tom dát vědět v komentářích. Stejně tak, kdybyste měli nějaké dotazy, nebo jste něčemu nerozuměli. 

A jestli si ani s tímto návodem netroufáte sami začít míchat sádru, nabízím vám možnost podniknout to společně. Přihlaste se na kurz: Výroba sádrové formy. 

Přeji vám hezké dny,

Satya