VÝROBA SÁDROVÉ FORMY
pro začátečníky  

Skupinový celodenní kurz pro začátečníky.

15. 10. 2022, Žihle. 


Máte nějaký oblíbený tvar, který byste rádi zopakovali? Nebo máte nápady na jeho variace? Ze sádrové formy můžete mít krásné polotovary, na kterých se potom může vaše fantazie vyřádit. 

Chcete si vyrobit sádrovou formu, ale nemáte odvahu ani začít rozmíchávat sádru?

Tento kurz je přesně pro vás. Je pro úplné sádrařské začátečníky. Pro každého, kdo má keramickou dílničku (nebo o ní už uvažuje) a chtěl by si ji vybavit jednoduchou jednodílnou či dvoudílnou sádrovou formou určenou k ručnímu formování plastické hmoty. 

Lektorka: Satya V. Helusová

  • Jsem hrnčířka a učitelka keramiky. Pomocí sádrových forem ráda vytvářím malé série předmětů, které potom dotvářím tak, aby byl každý originál.

Místo konání: Žihle 65, Ateliér DDM 

  • Útulný a dobře vybavený ateliér DDM. K dispozici je také kuchyň, takže si můžete pohodlně ohřát vlastní oběd, případně si zajít do blízké restaurace.  Pokud byste se chtěli zúčastnit také kurzu pro pokročilé, je tu možné také přespat v malé tělocvičně na matraci, nebo si zamluvit místo v místním penzionu.

Cena: 1670,- Kč 

  • Tento celodenní kurz začíná v 10:00 a končí cca v 17:00 hod. Večer budete mít základní znalosti práce se sádrou, které budete moct kdykoliv aplikovat ve své dílně. Nejtěžší je udělat ten první krok, potom uvidíte, že to zvládnete i sami. 
  • Během dne si vyrobíte dvoudílnou formu na vlastní matrici (model). Naučíte se pracovat se sádrou a budete si umět vyrobit sami vlastní jednoduchou formu. K dispozici budete mít i skripta, ke kterým se budete moct kdykoliv vrátit a postup si připomenout. 

Formu si odvezete domů a po vysušení ji můžete začít používat k rozmnožování vašich nápadů:-)

O kurzu:

Budeme vyrábět dvoudílné formy na vámi přivezené modely. Před kurzem dostanete podrobnější informace, jaký model je vhodný a jak si model správně připravit, aby byl snadno použitelný. 

Naučíte se rozmíchat perfektní sádru tak, abyste jí měli právě potřebné množství, aby měla správnou hustotu a konzistenci a formy z ní aby dobře fungovaly. 

Dozvíte se spoustu fíglů, které vám usnadní v budoucnu práci ve vašich ateliérech a dílničkách.

Kolem poledne bude asi hodinová pauza na oběd a po obědě budeme zase pokračovat. Každý si vytvoří a opracuje do finální podoby jednu dvoudílnou formu.

Pomůcky

Asi 10 dní před kurzem vám pošlu seznam věcí, které budete na kurzu potřebovat. Pokud by vám něco ve vaší dílně chybělo, budete si některé pomůcky moct koupit přímo na místě.

Tip

V místě konání kurzu je možné případně přespat v malé tělocvičně ve vlastním spacáku, a zúčastnit také kurzu pro pokročilé, který se koná v neděli.

Napsali jste mi po kurzu

Díky absolvování kurzu teď budu mít mnohem pestřejší výběr pro klienty kroužků keramiky, které vedu. Mohu zapojit jiný druh výroby a ušetřím spoustu finančních prostředků za nákup sádrových forem.

Co bych vypíchla, že se mi na kurzu líbilo nejvíc? Příjemné prostředí s tvořivými lidmi.

Pavlína Tymlová, Pedagog volného času


Kurz jako vždy splnil moje očekávání. Nejvíc oceňuji profi trpělivý přístup a vedení lektorky. Odcházím s hlavou plnou informací, inspirací, rad a přátelského rozpoložení. A se svou první formou:-)

Je to v mé tvorbě další posun. Kromě hlíny mi v dílně přibude sádra a počítám, že i množství nových forem. Nebudu se bát pustit i do složitějších věcí a kombinovat. A vím, že když něco nepůjde, můžu zavolat o radu své hliněné andělce Satyi.

Stáňa Hybrantová, OSVČ


Budu si teď umět vyrobit sádrovou formu téměř na cokoliv. Děti si na kroužku vyzkouší jinou formu práce s keramickou hlínou. Zlepší se práce dětí a jejich výrobky budou dokonalé.

Na kurzu se mi nejvíc líbilo sypat sádru do vody od oka na tzv. "ostrůvek". Žádné složité matematické výpočty.

Jitka Mikutová, Pedagog volného času


Na všechny své otázky jsem dostala odpověď. Díky kurzu si budu moct sama vyrábět formy, každá bude originál. Jen budu muset přikoupit regály na uskladnění forem:-)

Co bych z kurzu vypíchla? Skvělá lektorka.

Pavlína Přibylová, Team leader (firma Albert)


Na kurzu bych vylepšila snad jen to, aby byl den delší:-). Nejvíc oceňuji naprosto profesionální přístup lektorky a to, že se nás sešla dobra parta a užila jsem si skvělý den.

Díky účasti na kurzu si budu umět vytvořit téměř jakoukoliv sádrovou formu a díky vlastním formám teď bude moje tvorba rozmanitější a snad originálnější.

Lada, Laborantka v pivovarnictví

Fotografie z kurzu, který proběhl v září 2020.

Video: Jak používat dvoudílnou sádrovou formu?