O KURZECH

Kurzy, které nabízím, se liší zejména časovým formátem a počtem účastníků. Obsah všech kurzů je vždy uzpůsoben zájmu účastníků.


"...Kurz bych doporučila. Mám pocit, že je určený pro lidi, kteří si se zabývají vnitřím rozvojem." Markéta (kurz Keramika a meditace)

"...představy jsem neměla žádné konkrétní, jen potřebu něco tvořit rukama a ta se mi bohatě naplnila. Klidně bych tam byla ještě týden... Spojení keramického kurzu s meditacemi propojilo ruce s inspirací a imaginací. Technika práce s hlínou jen rozšiřuje rejstřík tohoto propojení." Simona (kurz Keramika a meditace)

Na kurz jsem se přihlásil, protože jsem už nějakou dobu na zkoušel točit na kruhu, ale nevěděl jsem si rady s některými věcmi. Satya mi všechno trpělivě ukazovala a já díky tomu udělal výrazné pokroky. Také jsem se dozvěděl spoustu technologických rad a myslím, že jsem se tak vyhnul řadě omylů." Martin (Individuální kurz)

" Před kurzem keramiky se Satyou, jsem neměla žádné zkušenosti, ale moc jsem si chtěla vyzkoušet točení na kruhu. Vyrobila jsem spoustu věcí, splnila jsem si sen a měla spoustu dárků pro celou rodinu:-) " Míša (kurz Základy keramiky)

Pro koho jsou moje kurzy

Kurzy jsou pro zájemce, kteří nemají žádné nebo jen malé zkušenosti s kermickým materiálem a chtěli by si tuto úžasnou práci vyzkoušet. Možná už vědí, že je tato práce baví, nebo jsou na ni teprve zvědaví. Chtějí si odpočinout, přijít na jiné myšlenky nebo hledají aktivní dovolenou. 

Po několika letech vedení kurzů mohu prohlásit, že účastníci kurzu, kterým jsem ukázala a vysvětlila točení na hrnčířském kruhu, udělali velký pokrok už po první návštěvě. 

Mým cílem

je především to, aby si všichni odvezli to, pro co si sem přijeli a hlavně abychom se u toho všichni bavili. Na začátku se tedy snažíme společně zjistit co byste rádi a tímto směrem se vydáváme.

Kurzy keramiky nabízím v Lažanech od roku 2009.
Od roku 2014 nabízím individuální kurzy v Hluboké u Žihle.

Kurzy jsou koncipovány tak, aby účastníci začínali s jednoduššími technikami a přesto se na konci mohli tešit ze svého výrobku.

Rozpis kurzů je ZDE

Hrnčíř roztáčí kruh; hlína se hněte a tvoří se nádoby, avšak teprve to „nic“, které je v nich ponecháno, přivodí použitelnost nádob...

Lao-c´

 


Na co se často ptáte, 
a co vám třeba může pomoct rozhodnout se.

Jak dlouho to dělám a co považuji za svoje přednosti

Lektorkou kurzů keramiky pro dospělé jsem od roku 2009. Souběžně také keramiku vyrábím. 
 
Vvýtvarný pohled na věc jsem si osvojila během studia na SUPŠ v Uherském hradišti, obor: Výtvarné zpracování keramiky a porcelánu, pod vedením ak. sochaře Jiřího Vlacha.  V oboru se dál vzdělávám v rámci dalších kurzů zaměřených detailně na různá témata. 
 
Protože stále ráda zkouším nové věci, mohu směle říct, že díky tomu mám například poměrně široký záběr ohledně všech možných keramických technologických postupů. Některé jsem jen párkrát vyzkoušela, ale nezůstala u nich, některé znám jen z literatury, ze školy nebo kurzů, které jsem absolvovala a některé postupy ovládám výborně. 
 
Vzhledem k tomu, že se keramikou zabývám mnoho let, a za celou tu dobu jsem žádný typ výrobku neopakovala mnohokrát, mám docela dobrý přehled o tom, kde všude se dají dělat chyby:-) i o tom jak je řešit.  A to je také to, proč nabízím své znalosti při kurzech. Všem, kdo se o keramice chtějí opravdu něco dozvědět a nechtějí zůstat u placky a vykrajovátek, mám co nabídnout.
 

Jaké mám zkušenosti, co mě baví

Modelovala jsem velké žardiniery, dělala volnou plastiku, velice mne oslovilo modelování bust a reliéfů. Na hrnčířském kruhu jsem vytáčela desítky stejných nádob, ale i originální veliké nádoby stáčené z několika částí. Vyráběla jsem sádrové formy i odlévala porcelán. Ke všemu se čas od času vracím. Moje dlouhodobě oblíbená činnost je "prořezávání", způsob jakým vyrábím lampy. Je to takový můj způsob meditace.

Mám bohaté zkušenosti s pálení v peci na dřevo, ve velké i v malé elektrické peci a mám ráda alternativní výpaly. Pracovala jsem s hlínou vykopanou někde na zahrádce i s průmyslově vyráběným materiálem. Glazury používám konvenční a ráda experimentuji s vlasnoručně namíchanými.

Navštívila jsem řadu různých dílen, domácích, školních i větších provozů, také dílny v jiných zemích, různě po Asii a v Maroku. Mám tedy nasbíráno hodně inspirace i o tom, jakým způsobem je možné využít prostory určené pro práci s keramickým materiálem.

Co dělám nerada, co ráda

Mám ráda, když si nápady sebou již přinášíte a já jsem jen asistentkou při jejich korigování a technologickém zpracování. Nečekejte ode mne, že ve vás probudím můzu. Ta zpravidla přichází sama jakmile zaboříte prsty do hlíny. Ráda jí nechávám volné pole působnosti. 

Pokud nemáte s tvořením mnoho zkušeností, budete možná překvapeni, jakáže to můza k vám přišla. Věřte, že je to pro začátek pro vás ta pravá:-) Pokud přijedete můzou nepolíbeni, navrhnu vám několik možností, jak se tvořivě "rozjet", "roztlačím vás", ale jet musíte sami. 

Budu vám k ruce, abyste nebyli omezováni tím, že se vám bude hlína pod rukama bortit. Budu po ruce, když si nebudete vědět rady s tím, jak dosáhnout žádaného tvaru. Těší mě, když se při tvorbě nebudete omezovat tím, že váš výrobek není dokonale funkční a pravděpodobně vám bude doma překážet v poličce. No co, užitečných a praktických věcí je kolem dost. Těší mě ale i každý hrnek s hezkým uchem.

Jaké to asi na kurzu bude

Budete se možná chvílemi potýkat s nespokojeností a silným pokušením toho nechat, a potom zase budete prožívat pocity blaženosti a nebudete vědět proč. Ptáte se jak to vím? Sama tím znovu a znovu procházím a znovu a znovu to vídám u svých kurzistů. Možná budete vyrábět hrnky a já vás hned od začátku povedu k tomu, jak je dělat řemeslně co nejčistěji. 

Co nemohu slíbit

Jedna věc, kterou vám nemohu slíbit je, že vás naučím za jedno odpoledne točit na hrnčířském kruhu. Nenanučím. Vyzkoušíte si to, já vám budu podle potřeby nápomocná, takže jistojistě pár nádob vytvoříte. Určitě ale budou mít daleko k tomu, co jste si představovali. Budou každopádně originální :-) Zjistíte, že to není snadné řemeslo a žádá si desítky hodin trénování. Možná také poznáte, že upatlané ruce od bláta nejsou to, co potřebujete, snad si to budete tak užívat, že vám budou lhostejné výsledky, budete se vracet a za čas "to budete mít." Mně to ze začátku tak strašně nešlo! Opravdu. Byla jsem přesvědčená, že já se to nikdy nenaučím. Trvalo mi to a naučila. A je to krásná práce. A teď upřímně obdivuji ty, kteří si ji zvolili jako jediné řemeslo, protože to není snadné. 

Co se můžete naučit

Povedu vás k technologické korektnosti, věřím, že vám to v budoucnu přinese velké usnadnění i pokud zůstanete u zájmové "hobby" keramiky. Můj přístup je vhodný pro začátečníky i pokročilé. Dovolím vám vyzkoušet si ještě celou řadu dalších technik, od těch jednodušších po složitější. A jsem si jistá, že si mezi nimi najdete ty svoje. A za čas už jen budete sbírat nápady protože budete vědět, jak je realizovat i bez mojí pomoci. 

Jupí a hurá do toho! Těším se na vás:-)

Satya