Jak zdobit keramiku "plasticky". Díl 1. Odebírání

18.08.2020

Když se tak probírám svojí tvorbou, je to jasné. Plastické dekory jsou moje nejoblíbenější. Baví mě prořezávat, odebírat očkem, nanášet hmotu kukačkou, proškrabávat, vykrývat i vymývat, razítkovat, otiskovat...

Postupně vás seznámím se všemi zmíněnými technikami. Dnes se budu věnovat odebírání

Vždy pracuji s kožovitým střepem. Nádoby které chci zdobit plasticky musí být ještě mokré, ale současně už musí být dostatečně pevné, aby se při práci nedeformovaly. 

Nedá se říct přesně, za jak dlouho od vyrobení vaše nádoby budou "kožovité", ale bez té správné tuhosti bude zdobení boj. Nádoba nesmí být ani moc mokrá ani moc suchá. Když ji vezmete do ruky, nijak se nezdeformuje. Současně je ještě možné do ní udělat vryp. 

Pokud zdobíte větší nádobu, dbejte na okolní teplotu, aby vám během práce příliš neosychala. Někteří keramici, zejména pokud pracují s porcelánem, si ve svých dílnách raději vezmou čepici, než by riskovali příliš rychlé schnutí výrobku. 

Přímé slunce je pro plastické dekorování úplně nevhodné, ale kvůli videu se to dalo chvilku vydržet:-)

Budete potřebovat:

  • Výrobek v "kožovitém" stavu.
    Pokud budete chtít vytvořit jemnější reliéf, je vhodnější výrobek z jemné hmoty. Příliš velké ostřivo vám bude reliéf narušovat a budete o něj během práce "zakopávat" nástrojem. 
  • Ostré očko. Prodávají se různé velikosti a tvary. Ty mohou současně definovat charakter vašeho dekoru. Zkoušejte různé a nechte se překvapit, co s kterým dokážete. Já mám na jemné dekory ráda malá očka s kovovou násadou. Držím je jako propisku a nepřekáží mi. 
  • Naučit se mít pevnou ruku. Jednoduchý trik je, opírat se malíčkem o výrobek.
  • Nápad a trpělivost:-) 

TIP

Výhodou práce na "kožovitém" výrobku je, že je snadné případnou chybičku snadno opravit. Stačí na místo chybného vrypu dolepit zpět kousek měkké hlíny a po zavadnutí můžete místečko snadno zaretušovat.


Přeji vám hodně nápadů a krásných výrobků v peci

Satya